مطالعات شبکه

شبکه سراسری برق از حیاتی‌ترین زیرساخت‌های کشور برای تامین انرژی مورد نیاز تمامی مصرف کنندگان است. مطالعات شبکه گستره بسیار وسیعی از مطالعات در مرحله تولید، تا مرحله انتقال و توزیع را شامل می‌شود. هدف از مطالعات شبکه برقراری الزامات لازم جهت داشتن شبکه‌ای مطمئن، با بازدهی بالا و قابل اطمینان در شرایط نرمال و غیرنرمال می‌باشد.
مطالعات شبکه

مطالعات شبکه‌های الکتریکی طیف گسترده ای از موارد شامل مطالعات پخش بار و توزیع توان، اتصال کوتاه، کیفیت توان، پایداری شبکه، حالات گذرا، حفاظت شبکه، قابلیت اطمینان و … را دربر می‌گیرد. با توجه به رشد روزافزون بارهای متصل به شبکه، شبکه‌های توزیع نیاز به گسترش و تغییر ساختار پیدا کرده است. همچنین تغییر ماهیت بارها موجب افزایش حساسیت آن‌ها به کیفیت برق شده و باید شبکه از لحاظ پایداری ولتاژ و کیفیت توان خود را با نیازهای روز تطبیق دهد. این امر نیازمند مطالعات جامع، دقیق و تخصصی  است.

اقبال جهانی به استفاده از تولیدات پراکنده و تغذیه بارها به صورت محلی از یک طرف و از طرفی دیگر رشد استفاده از نیروگاه‌های تجدیدپذیر مانند نیروگاه‌های خورشیدی، بادی و … موجب تحول ساختار شبکه‌های برق شده است. حفظ قابلیت اطمینان، پایداری و کیفیت توان از جمله اساسی‌ترین نیازهای شبکه‌های معاصر است. با افزایش میزان توان درخواستی مشترکین در سطح توزیع و فوق‌توزیع، در سطوح تولید و انتقال نیز باید قدرت شبکه افزایش پیدا کند که این امر نیز پیچیدگی‌هایی را به شبکه سراسری افزوده است. نیاز به بهره‌برداری از نیروگاه‌های جدید، احداث پست و خطوط انتقال و فوق توزیع، رینگ کردن شبکه و … موجب تغییرات پخش بار و سطوح اتصال کوتاه شبکه می‌گردد. برای هر تغییر ساختاری در شبکه باید مطالعات دقیق و جامعی با در نظر گرفتن تمامی ملزومات و استانداردها انجام بگیرد.

شرکت تانکو با شناخت و تجربه کادر مهندسی خود در زمینه‌های مختلف مطالعاتی و اجرایی در شبکه‌های برق، برای رفع قسمتی از نیازهای کشور اقدام به تشکیل کارگروه مطالعات شبکه نموده است. هدف این واحد ارائه مشاوره‌های جامع و تخصصی برای رفع مشکلات و چالش‌های موجود در شبکه سراسری برق می‌باشد. این شرکت با در اختیار داشتن نرم‌افزارهای تخصصیCYME ،PSCAD ،DIgSILENT و ETAP و دارا بودن دانش فنی و تجربه مناسب، آمادگی ارائه خدمات مهندسی و مشاوره در حوزه‌های مختلف مطالعات شبکه‌های قدرت را دارا می‌باشد. خدمات قابل ارائه این شرکت به شرح زیر است.

  • مطالعات پخش‌ بار، اتصال کوتاه، قابلیت اطمینان، پایداری و کاهش تلفات شبکه‌های انتقال، فوق توزیع و توزیع
  • مطالعات کیفیت توان شامل مطالعات هارمونیکی، پاسخ فرکانسی، نوسانات ولتاژ و … در شبکه‌های برق
  • مشاوره در خصوص عارضه‌یابی و ارائه علل و راه‌کارهای مناسب جهت رفع عیوب شبکه‌های برق
  • انجام پروژه های تحقیقاتی راهبردی مورد نیاز مدیریت و بهره‌برداری از شبکه‌های برق
  • امکان‌سنجی و طرح اتصال مولدهای تولید پراکنده و نیروگاه‌های تجدیدپذیر
  • تولید نرم‌افزارهای تخصصی و تهیه دستورالعمل‌های کاربردی
مطالعات شبکه